Nalazite se
Članak
Objavljeno: 30.11.2024. 11:41

University of Birmingham 

VIDEO: Urbana vjetroturbina koju je dizajnirao AI

Birmingham Blade je prva svjetska geografski prilagođena urbana vjetroturbina koju je dizajnirala umjetna inteligencija.

VIDEO: Urbana vjetroturbina koju je dizajnirao AI

Stručnjaci za AI dizajn iz tvrtke EvoPhase koju je osnovao dr. Kit Windows Yule s engleskog Sveučilišta u Birminghamu, u suradnji s tvrtkom KwikFab, proizvođačem preciznih metalnih struktura, predstavili su prvu svjetsku urbanu vjetroturbinu koju je dizajnirala umjetna inteligencija i koja je prilagođena jedinstvenim uvjetima vjetra određenog geografskog područja. Tim ju  nazvao Birmingham Blade, a kako radi možete vidjeti u videu na ovoj poveznici

Suradnja između EvoPhasea i KwikFaba pruža rješenje za jedno od najhitnijih pitanja zelene energije, kako proizvesti male, pristupačne generatore čiste energije vjetra. 

EvoPhase je koristio svoj proces dizajniranja vođen umjetnom inteligencijom za generiranje i testiranje dizajna za učinkovitost pri brzinama vjetra utvrđenim u Birminghamu, koje su s 3,6 metara u sekundi znatno niže od 10 metara u sekundi, koje koristi većinu vjetroturbina u svijetu. 

"Trebali smo turbinu koja bi mogla uhvatiti relativno niske brzine vjetra u Birminghamu, a istovremeno upravljati turbulencijama uzrokovanim okolnim zgradama", objasnio je Leonard Nicusan, glavni tehnološki direktor tvrtke EvoPhase. "Dizajn je također morao biti kompaktan i lagan kako bi odgovarao krovnim instalacijama."

the-birmingham-blade-t (1)

EvoPhase je pronašao optimalan dizajn za zakrivljene oštrice koje se vrte oko središnje točke i potvrdio da će biti do sedam puta učinkovitije od postojećih dizajna koji se koriste u području Birminghama.

Istraživači kažu da im je AI omogućio da istraže mogućnosti dizajna izvan opsega tradicionalnog ljudskog eksperimentiranja, kako bi uspjeli generirati, testirati i doraditi više od 2000 dizajna vjetroturbina u samo nekoliko tjedana, značajno ubrzavajući razvojni proces i postigavši ​​ono za što bi konvencionalnim metodama, kako kažu, "bile potrebne godine i milijuni funti".

Razvijen od strane istraživačke skupine koju vodi dr. Kit Windows-Yule, EvoPhaseov evolucijski proces dizajna vođen umjetnom inteligencijom oponaša prirodnu selekciju. Taj pristup omogućuje istovremenu optimizaciju mnogih različitih parametara, izbjegavajući tradicionalne kompromise između faktora izvedbe.

KwikFab je proizveo prvu iteraciju Birmingham Bladea kako bi pokazao izvedivost proizvodnje dizajna. Aluminijska verzija bit će smještena na krovu u Birminghamu radi procjene i testiranja, a očekuje se da će konačni proizvod biti dostupan krajem 2025.

Zasad nam još jedino nije poznato koliko će električne generirati Birmingham Blade pa će trebati pričekati da radi neko vrijeme dok se ne vidi koliko je „AI vjetroturbina“ učinkovita.

Vezani sadržaji
Ključne riječi University of Birmingham
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->