Nalazite se
Članak
Objavljeno: 25.04.2022. 15:44

Restart 

VIDEO: Veliki sudarač čestica ponovno pušten u pogon

U potrazi za novim saznanjima iz fizike LHC će sudarati čestice korištenjem energije od 13,6 TeV.

VIDEO: Veliki sudarač čestica ponovno pušten u pogon

Tri godine nakon obustave rada zbog nadogradnji sustava, Veliki hadronski sudarač LHC ponovno je uključen, ispaljivanjem dvije protonske zrake energijom od 450 GeV koje su ispucane u suprotnim smjerovima na prstenu dužine od 27 km.

Prednost divovskog razbijača čestica poput LHC-a je u tome što ogromna energija koju može prenijeti na subatomske čestice može uzrokovati da se međusobno udaraju tako snažno da se raspadnu na takav način da otkriju tajne o osnovnoj prirodi fizike, pa su znanstvenici CERN-a 4. srpnja 2012. zahvaljujući njemu došli do otkrića nove čestice, oko 130 puta teže od protona, Higgsova bozona, koji su teoretičari predvidjeli još 1964. godine.

Najnovije nadogradnje uključuju poboljšanje izolacije dioda u preko 1.200 magneta koji se koriste za kontrolu snopa čestica. Oni su od vitalnog značaja za rad golemog prstena jer omogućuju operaterima da sigurno uklone 13.000 ampera struje. Ako te diode dođu do kratkog spoja, rezultirajuće oslobađanje energije moglo bi uzrokovati velika oštećenja.

Ostala poboljšanja uključivala su zamjenu 22 supravodljiva magneta, kao i kriogenih jedinica, te dodavanje dodatnih instrumenata. Odlagalište snopa korišteno za apsorpciju snopa čestica na kraju svakog ciklusa konsolidirano je u sklop od grafita i plina dušika zapečaćenog u sedam tona željeznog zaštitnog sloja. Odlagalište je također fizički odvojeno od akceleratora za 10 m, kako bi se spriječilo da se vibracije s odlagališta prenesu na prsten.

Osim toga, instalirano je 16 novih kolimatora (uređaja koji sužavaju snop čestica) za čišćenje zalutalih čestica iz zraka prije nego što stigne do cilja.

S ispaljenim prvim protonskim zrakama, tim CERN-a sada će raditi na punom puštanju LHC-a u pogon tijekom sljedećih nekoliko mjeseci. Kada bude potpuno operativan, proizvoditi će sudare čestica pri rekordnoj energiji od 13,6 TeV. Očekuje se da će neviđeno veliki broj sudara pri tako visokim energijama pružiti nove uvide u Higgsov bozon, standardni model fizike čestica i prirodu svemira ubrzo nakon Velikog praska, kao što objašnjavaju u ovom videu.

I da, ne trebate se plašiti da će znanstvenici u LHC-u stvoriti crnu rupu koja će nas sve progutati, iako internet i društvene mreže već duže vrijeme bruje o tome. Vjerojatno je to ista ekipa koja je govorila da nam cjepivom protiv Covida ugrađuju 5G čipove kako bi nas lakše pratili.

Za prave informacije o LHC-u preporučamo vam da posjetite ovu poveznicu.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->