Nalazite se
Članak
Objavljeno: 09.05.2023. 09:51

University of Arizona 

Ogromni asteroidni pojas kod obližnje zvijezde

Astronomi su otkrili novi asteroidni pojas oko obližnje zvijezde Fomalhaut, kao i neobičan prsten krhotina koji je nagnut u odnosu na ostatak sustava.

Ogromni asteroidni pojas kod obližnje zvijezde

Skupina znanstvenika, astronoma sa Sveučilišta u Arizoni i NASA-inog JPL laboratorija, koristila je James Webb svemirski teleskop (JWST) za proučavanje jedne od najsjajnijih zvijezda na noćnom nebu, Fomalhauta koji se nalazi od nas udaljen "samo" 25 svjetlosnih godina. 

Astronomi već 40 godina znaju da je 440 milijuna godina star Fomalhaut okružen prašinom i krhotinama, ali ono što nisu očekivali su tri različita polja krhotina koja okružuju zvijezdu. Jedan od njih, najbliži Fomalhautu, sličan je asteroidnom pojasu našeg Sunčevog sustava, ali daleko širi od očekivanog. Unutarnji asteroidni pojas proteže se oko sedam astronomskih jedinica od zvijezde do oko 80 astronomskih jedinica izvan. Da te brojke stavimo u perspektivu, to je oko 10 puta šire od unutarnjeg asteroidnog pojasa nego što su astronomi očekivali.

10_HST+ALMA+MIRI_exp

Izvan Fomalhautovog unutarnjeg asteroidnog pojasa, postoji drugi pojas krhotina koji je nagnut za 23 stupnja u odnosu na sve ostalo u orbiti zvijezde. "Ovo je doista jedinstven aspekt sustava", rekao je András Gáspár, glavni autor studije. Dodao je da bi nagnuti pojas mogao biti rezultat planeta u orbiti Fomalhauta koje astronomi još nisu otkrili.

02_Gallery

Još dalje od Fomalhauta nalazi se vanjski prsten krhotina sličan Kuiperovom pojasu našeg sunčevog sustava. Uključuje značajku koju su Gáspár i njegovi kolege nazvali Veliki oblak prašine. Nije jasno je li ova značajka dio sustava Fomalhaut ili nešto što svijetli izvan njega, ali sumnjaju da je nastala kada su se dvije svemirske stijene široke više od 400 milja sudarile jedna s drugom. Prema Gáspáru, možda postoje tri ili više planeta veličine Urana i Neptuna koji kruže oko Fomalhauta.

Znanstvenici sada analiziraju JWST slike koje bi mogle otkriti postojanje tih planetoida.

Studiju objavljenu u časopisu Nature Astronomy možete pronaći na ovoj poveznici, a dodatne slike nalaze se u Github repozitoriju na ovoj poveznici.

Vezani sadržaji
Ključne riječi JWST Fomalhaut asteroidni pojas
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->