Nalazite se
Članak
Objavljeno: 05.05.2023. 09:54

MIT 

VIDEO: Astronomi uočili zvijezdu koja guta planet

Naš matični planet će dočekati isti kraj kroz nekih 5 milijardi godina.

VIDEO: Astronomi uočili zvijezdu koja guta planet

Umjetnička interpretacija gutanja planeta od strane zvijezde. Photo Credit: K. Miller/R. Hurt (Caltech/IPAC)

Znanstvenicima je već duže vrijeme poznato da će umiruća zvijezda jednog dana postati div koji će progutati sve planete koji se nalaze unutar određenog radijusa, no nikada nisu vidjeli da se to dogodilo.

Sada su astronomi s Caltecha, Harvarda, MIT-a i drugih znanstvenih institucija otkrili zvijezdu koja guta jedan od svojih planeta u orbiti dok se pretvara u crvenog diva. Zvijezda udaljena oko 12.000 svjetlosnih godina od nas, blizu sazviježđa Aquila, postala je 100 puta svjetlija tijekom više od 10 dana u izljevu za koji istraživači kažu da je predstavljao vrući plinoviti svijet koji je pao u atmosferu svoje zvijezde domaćina i potom u njezinu jezgru.

Znanstvenici su prvi puta primijetili prasak u svibnju 2020., ali je trebalo otprilike godinu dana da utvrde što se dogodilo. Zahvaljujući infracrvenom teleskopu NEOWISE, tim je isključio mogućnost spajanja zvijezda. Energija izbijanja bila je samo tisućiti dio onoga što bi trebala biti kod sudara dviju zvijezda, a tu je bio i mlaz hladne prašine umjesto vruće plazme.

Znanstvenik Kishalay De s MIT-a, koji je vodio studiju, također primjećuje da je Jupiterova masa oko jedne tisućinke mase Sunca, što predstavlja zgodnu referentnu točku.

Smatra se da je ovaj fenomen uobičajen u svemiru, a vjeruje se da će se Zemlja i drugi planeti unutar Sunčevog sustava suočiti sa sličnom propašću kada Sunce umre za otprilike 5 milijardi godina, kao što možete vidjeti u ovom videu.

Prijašnje studije uhvatile su zvijezde neposredno prije i nakon što su progutale planete, ali nikada usred probave.

Kishalay De kaže da će sljedeći val opservatorija s infracrvenim zračenjem znatno povećati šanse za pronalaženje sličnih događaja.

Studiju objavljenu u časopisu Nature možete pronaći na ovoj poveznici.

Vezani sadržaji
Ključne riječi MIT Caltech Harvard
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->