Nalazite se
Članak
Objavljeno: 11.03.2022. 15:30

Sandia National Laboratories 

Čipovi koji se temelje na mozgu nisu više samo za AI

Neuromorfna računala koja se temelje na replikaciji rada ljudskog mozga mogu rješavati znatno kompleksnije zadaće od onih u AI-u.

Čipovi koji se temelje na mozgu nisu više samo za AI

Istraživači Sandia National Laboratoriesa pokazali su da neuromorfna računala, koja sintetički repliciraju logiku mozga, mogu riješiti složenije probleme od onih koje se postavljaju pred umjetnu inteligenciju i mogu čak naći svoje mjesto u računalstvu visokih performansi.

Neuromorfne simulacije mogu pratiti X-zrake koje prolaze kroz kost i meko tkivo, bolest koja prolazi kroz populaciju, informacije koje teku kroz društvene mreže i kretanja na financijskim tržištima.

Otkrića detaljno opisana u nedavnom članku u časopisu Nature Electronics, pokazuju da neuromorfne simulacije koje koriste statističku metodu zvanu "nasumične šetnje" mogu donijeti računalne prednosti relevantne za mnoge aplikacije, a ne samo za umjetnu inteligenciju.

RW_graph

"Novootkrivene primjene kreću se od prijenosa zračenja i molekularnih simulacija do računalnih financija, biološkog modeliranja i fizike čestica", rekao je teoretski neuroznanstvenik i glavni istraživač u studiji James Bradley Aimone i dodao kako će u optimalnim slučajevima neuromorfna računala rješavati probleme brže i koristiti manje energije od konvencionalnih računala.

To bi trebalo biti od interesa za računalnu zajednicu visokih performansi jer je pronalaženje sposobnosti za rješavanje statističkih problema sve veća potreba.

"Ovi problemi nisu baš prikladni za GPU-ove, na što će se budući exascale sustavi vjerojatno oslanjati", rekao je Aimone. "Ono što je uzbudljivo je da nitko prije nije razmatrao korištenje neuromorfnog računarstva za ove vrste aplikacija."

Tim je uspješno primijenio algoritme neuromorfnog računarstva za modeliranje "nasumičnih šetnji" plinovitih molekula koje difundiraju kroz barijeru, što je osnovni kemijski problem, koristeći IntelovuLoihi platformu s 50 milijuna čipova koju je Sandia dobila prije otprilike godinu i pol, kao što možete vidjeti u ovom videu.

Istraživači kažu da će sljedeća verzija Loihija, povećati trenutnih 128.000 neurona po čipu na milijun.

"Možda ima smisla da tehnologija poput Loihija nađe svoj put u buduću računalnu platformu visokih performansi", rekao je Aimone. "Ovo bi moglo pomoći da HPC postane energetski učinkovitiji, prihvatljiviji za klimu i pristupačniji."

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->