IMI2
Treba ubrzati proces od pronalaska do primjene lijeka
Omogućimo pravi lijek u pravo vrijeme, pravoj osobi, poruka je Inicijative za inovativne lijekove (IMI2) održanog na Medicinskom fakultetu u Zagrebu.
U sklopu IMI 2 Info dana, kojeg zajednički organiziraju Inicijativa za inovativne lijekove (IMI), Inovativna farmaceutska inicijativa (IFI), te Institut Ruđer Bošković (IRB), hrvatski znanstvenici, male i srednje tvrtke, regulatorne agencije, udruge pacijenata i farmaceutska industrija pozvani su da se uključe u projekte istraživanja novih lijekova, koji se na razini Europske unije financiraju budžetom od 3.3 milijarde eura. Ovi projekti bi trebali omogućiti ubrzanje postupka od pronalaska lijeka do njegove konačne primjene u liječenju bolesti današnjice poput dijabetesa, Alzheimera ili razvoj učinkovitih antibiotika za rezistentne bakterije.
Info dan 2. Inicijative za inovativne lijekove (IMI 2) jučer je na Šalati okupio stručnjake iz europske farmaceutske mreže - Hugha Lavertya, znanstvenog projekt menadžera pri IMI-u, Fabrizia Federicia, pravnog savjetnika pri IMI-u, te Bernda Jablonku iz Odjela za istraživanje i razvoj Zavoda za dijabetes, Alliance Coordination, Sanofi. Stručnjaci su sudionicima prezentirali mogućnosti koje nudi IMI 2 PROGRAM s posebnim naglaskom na nova pravila i jednostavnije prijave projekata po uzoru na Obzor 2020.
Pored toga, predstavljeni su tekući projekti koji rade na razvoju boljih tretmana za pacijente s dijabetesom s posebnim naglaskom na razvoj personalizirane skrbi za oboljele od ove bolesti. Također, svim zainteresiranima upućen je i poziv da se prijave na natječaj za nove istraživačke projekte na temu dijabetesa koji uskoro kreću u sklopu programa IMI 2. Uz dijabetes, otvorena je i prijava na natječaj za projekte iz područja oftalmologije - starenjem uzrokovane makularne degeneracije.
Program IMI 2 usmjeren je na otkrića sigurnijih i djelotvornijih lijekova, poboljšanje zdravlja i blagostanja europskih građana, nove i učinkovitije dijagnostike i liječenja. Ciljana terapija trebala bi smanjiti troškove liječenja, što bi olakšalo teret javnim zdravstvenim sustavima. Također, IMI 2 program omogućit će bolju koordinaciju industrijskih sektora, što će rezultirati pouzdanijim i bržim kliničkim ispitivanjima, te bolju regulaciju i bržu primjenu lijekova.
Drugi cilj projekata u sklopu IMI-a usredotočen na šire izazove u razvoju lijekova kao što su sigurnost lijekova i cjepiva, upravljanje znanjem, održivost kemijske proizvodnje lijekova, korištenje matičnih stanica u terapiji, ponašanje lijekova u tijelu, stvaranje europske platforme za otkrivanje novih lijekova, te rastući problem otpornosti mikroorganizama na antibiotike.
Danas, više od 4500 istraživača uspješno surađuje pod okriljem IMI-a koji trenutno financira 46 projekta "teška" preko 1 milijardu eura, od kojih mnogi već postižu impresivne rezultate. Hrvatska je jedna od 27 zemalja članica koje okuplja ova inicijativa.
Nadamo se da će ova inicijativa doista ubrzati proces od pronalaska nekog lijeka do njegove kliničke primjene, jer u današnje vrijeme ubrzanog razvoja znanosti, medicine i farmaceutike, najveća prepreka koja stoji na putu novim metodama liječenja je i dalje spora birokracija.
Učitavam komentare ...