Nalazite se
Članak
Objavljeno: 30.08.2024. 15:05

The University of Adelaide 

VIDEO: Silicijski čip za iskorak u 6G tehnologiji

Tim znanstvenika je otključao potencijal 6G komunikacije s novim polarizacijskim multiplekserom.

VIDEO: Silicijski čip za iskorak u 6G tehnologiji

Terahercne komunikacije predstavljaju sljedeću granicu u bežičnoj tehnologiji, obećavajući brzine prijenosa podataka daleko veće od sadašnjih sustava.

Radeći na frekvencijama teraherca, ovi sustavi mogu podržati propusnost bez presedana, omogućujući ultrabrzu bežičnu komunikaciju i prijenos podataka. Međutim, jedan od značajnih izazova u terahercnim komunikacijama je učinkovito upravljanje i korištenje dostupnog spektra.

Tim znanstvenika na australskom Sveučilištu u Adelaideu, razvio je prvi ultraširokopojasni integrirani terahercni polarizacijski (de)multiplekser implementiran na silicijskoj bazi bez podloge koju su uspješno testirali u subterahercnom J-pojasu (220-330 GHz) za 6G komunikacije.

"Naš predloženi polarizacijski multiplekser omogućit će simultani prijenos više tokova podataka preko istog frekvencijskog pojasa, učinkovito udvostručavajući kapacitet podataka", rekao je profesor Withawat Withayachumnankul s Fakulteta elektrotehnike i strojarstva na Sveučilištu u Adelaideu i voditelj ovog istraživanja.

"Ova velika relativna širina pojasa je rekordna za bilo koji integrirani multiplekser pronađen u bilo kojem frekvencijskom rasponu. Ako bi se skalirala na središnju frekvenciju optičkih komunikacijskih pojaseva, takva bi širina pojasa mogla pokriti sve optičke komunikacijske pojaseve."

Multiplekser omogućuje da nekoliko ulaznih signala dijeli jedan uređaj ili resurs, kao što su podaci nekoliko telefonskih poziva koji se prenose jednom žicom.

Novi uređaj koji je tim razvio može udvostručiti komunikacijski kapacitet pod istom propusnošću uz manji gubitak podataka od postojećih uređaja. Izrađuje se korištenjem standardnih procesa izrade koji omogućuju ekonomičnu proizvodnju velikih serija, kao što možete vidjeti u ovom videu.

Revolucionarni izazovi kojima se tim bavi u radu objavljenom u časopisu Laser & Photonic Reviews značajno će unaprijediti praktičnost terahercnih tehnologija omogućenih fotonikom.

Tijekom sljedećih tri do pet godina, tim očekuje značajan napredak u komunikaciji velike brzine, što će dovesti do komercijalnih prototipova i proizvoda u ranoj fazi.

“Unutar jednog desetljeća predviđamo široko usvajanje i integraciju ovih teraherc tehnologija u raznim industrijama, revolucionirajući polja kao što su telekomunikacije, slike, radari i internet stvari”, rekao je profesor Withayachumnankul.

Vezani sadržaji
Ključne riječi The University of Adelaide
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->