Nalazite se
Članak
Objavljeno: 30.03.2022. 16:08

Binghamton University 

VIDEO: Pauci koriste mrežu kao pojačalo sluha

Znanstvenici otkrili da mreža paucima predstavlja više od zamke kojom hvataju hranu.

VIDEO: Pauci koriste mrežu kao pojačalo sluha

Svi znamo da paukova svila ima neka fenomenalna svojstva jer sa svojom malom težinom i nevjerojatnom elastičnosti predstavlja jedan od najčvršćih prirodnih materijala.

Znanstvenici Sveučilišta u Binghamtonu otkrili su novo svojstvo paukovih mreža koje ovim životinjicama kojih se mnogi ljude plaše, omogućuje da bolje čuju.

Osjetljivost paukove svile je tolika da jedan jedini njezin pramen može otkriti kretanje vibrirajućih čestica zraka unutar zvučnog vala. To se razlikuje od načina na koji ljudsko tijelo detektira zvukove, a u studiji iz 2017. znanstvenici sa Sveučilišta Binghamton iskoristili su te vrlo fine pokrete kako bi stvorili improvizirani, vrlo osjetljiv mikrofon.

Sada su isti istraživači nastavili istraživati ​​način na koji bi se paukova svila mogla koristiti za otkrivanje zvuka, u nadi da će razviti sofisticiranije mikrofone za upotrebu u raznim stvarima, od slušnih pomagala do mobitela.

Znanstvenici su upotrijebili laserski vibrometar za mjerenje gibanja mreže kao odgovor na zvukove na 1.000 različitih lokacija, stvarajući širu sliku o tome kako se mreža pomiče kada je izložena sićušnim vibrirajućim česticama zraka. Zatim su pokušali proučiti ponašanje pauka u mreži, kako bi utvrdili reagira li i kako na različite zvukove, kao što možete vidjeti u ovom videu.

"Naravno, pravo je pitanje, ako se mreža tako kreće, koristi li pauk taj zvuk i za što?" rekao je jedan od voditelj istraživanja Ron Miles. “Na to je pitanje teško odgovoriti.”

Njegov tim je stoga smislio pametan eksperiment kako bi riješio ovo pitanje, pozicionirajući mali zvučnik oko 2 mm od ravnine mreže i 5 cm od centra mreže gdje sjedi pauk. To je značilo da je zvuk putovao prema pauku zrakom gdje je brzo "nestao", ali i duž njegove mreže gdje je stigao uz malo slabljenja, dosežući pauka na razinama od oko 68 decibela.

Utvrđeno je da četiri od 12 pauka reagiraju na zvukove koji putuju mrežom, a podaci dokazuju da su pauci doista čuli putem ovog medija.

U nekim pokusima, pauci su također opaženi kako čuče i protežu se, za što znanstvenici vjeruju da bi mogao biti način ugađanja njihovih mreža kako bi uhvatili zvukove različitih frekvencija.

Istraživanje objavljeno u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences, možete pronaći na ovoj poveznici.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->