US San Diego
Sićušni čip se injektira i prati razinu alkohola u krvi
Znanstvenici su proizveli senzor veličine jednog kubičnog milimetra koji može stalno pratiti razine alkohola u krvi.
Kako stvari stoje, uskoro će nam u tijela implantirati sićušne senzore koji će stalno pratiti vitalne znakove, razinu šećera, ali i alkohola u krvi.
znanstvenici sveučilišta UC San Diego predstavili su sićušni senzor veličine jednog kubičnog milimetra koji se može injektirati pod kožu, stalno pratiti razinu alkohola u krvi, a očitanja se mogu dobiti pomoću aplikacije pametnog telefona.
Ovaj uređaj se injektira ispod kože u međustaničnu tekućinu koja okružuje stanice našeg tijela, a sadrži senzor prekriven enzimom alkoholne oksidaze koji u interakciji s alkoholom stvara nusproizvod koji se može detektirati, a potom emitira električne signale koji se bežično prenose nosivom gadgetu poput pametnog sata ili telefona, koji ujedno služi za bežično napajanje čipa. U čipu se nalaze još dva dodatna minijaturna senzora koji mjere pozadinske signale i pH razine, kako bi očitanja razina alkohola bila čim preciznija.
Znanstvenici kažu kako su testovi na životinjama pokazali učinkovitost ovog čipa, no morat će provesti opsežnije i dugotrajnije testove prije nego započnu s testiranjem na ljudima.
Nije teško zamisliti da bismo u budućnosti mogli dobiti propise koji će nalagati obavezno nošenje ovakvih čipova u našim tijelima nakon položenog vozačkog ispita ili prilikom zapošljavanja u nekoj tvrtki. Hoće li to još malo narušiti našu privatnost? Dakako, ali koga briga ukoliko će korist biti veća od štete.
Učitavam komentare ...