Nalazite se
  • Pop Tech
  • Odabrali smo najbolje F2P mobilne igre
Članak
Objavljeno: 31.07.2023. 11:32

Besplatne

Odabrali smo najbolje F2P mobilne igre

Zavalite se u ležaljku na plaži i uživajte u jednoj od igara koje smo odigrali u ovom pregledu najboljih besplatnih igara za pametne telefone

Odabrali smo najbolje F2P mobilne igre

Gaming je odavno prerastao same igraće konzole i osobna računala te se preselio na svaku moguću platformu, poput Netflixa koji proizvodi igre za svoj servis. Stoga ne treba ni začuditi kako najveći kolač gaming tržišta otpada zapravo na igre za pametne telefone – čak polovica – dok drugu polovicu dijele Playstation, Xbox i PC. Iako postoji zaista opsežan popis igara koje bismo vam mogli preporučiti, a za koje trebate izdvojiti novce, odlučili smo vam preporučiti nekoliko besplatnih naslova koje možete preuzeti, isprobati i vidjeti je li to upravo ona vrsta razonode koja vam treba dok uživate na ležaljci na nekoj plaži ili ispijate osvježavajuće piće u najdražem kafiću uz more. Budući da i besplatni naslovi trebaju biti profitabilni, ovi naslovi imaju drugačiji način monetizacije. Najčešće se radi o određenoj kombinaciji nekoliko izvora prihoda: Reklame koje mogu i ne moraju biti dio samog gameplayja; prodaja kozmetičkih predmeta koji ne utječu na samu igru; prodaja valute u igri ili predmeta koji vam pomažu i olakšavaju igru u odnosu na igrače koji nisu spremni izdvojiti novac za mobilnu igru. Neki developeri su se u optimizaciji monetizacije svoje igre bolje snašli od drugih, pa u nekim naslovima nismo ni osjetili da se radi o besplatnim igrama, dok su neke bile preplavljene reklamama i pay-to-win elementima do te mjere da ti naslovi jednostavno nisu bili igrivi; osim, dakako, ako ste spremni svake dvije minute gledati reklamu od 30 sekundi za Wolt.

Opuštena atmosfera

Uz očaravajuće zvukove mora koje se komeša uz obalu i lagani povjetarac u kosi, ne želite upaliti ništa što će narušiti vaš zen na godišnjem odmoru. Stoga smo odigrali nekoliko puzzle igara, platformera i casual naslova koji će učiniti upravo to.

Screenshot_20230605_080756_Odyssey
Alto’s Odyssey: Daskajte po pustinji dok se oko vas mijenjaju doba dana i vremenski uvjeti, od zalaska sunca do proloma oblaka i jakih kiša

A od koje igre bolje početi, nego od platformera Alto's Odyssey koji doslovno ima zen mode u samoj igri. Alto ima jednu misiju u svojoj odiseji – sandboardati što dalje po dinama i pijesku pustinje izbjegavajući pritom provalije i kamenje koje će ga srušiti s daske te završiti njegovo putovanje. Ova igra je zapravo nastavak uspješne Alto's Adventure u kojoj Alto snowboarda po snježnim brdašcima i planinama. Obje igre su više-manje identične, samo što je u Odiseji Alto snijeg zamijenio pijeskom. I dalje se spušta na dasci i izvodi razne trikove u zraku, čime ubrzava svoj spust i omogućava nove backflipove. Ako vam ovo ne zvuči opuštajuće, poslušajte opuštajuće zvukove pijeska dok se Alto daska po dinama, kao i glazbu koja će vas uistinu odvesti u zen mode. No ako vam je taj standardni način igre i dalje previše zbog skupljanja bodova, novčića i rješavanja različitih izazova, preporučamo da se uputite u zen mode koji vam makne sve te prepreke i pusti vas da samo uživate u relaksirajućoj glazbi i daskanju po pustinji. Ako padnete ili zapnete za kamen, samo se ustanete i nastavite s igrom, što je isto drugačije u odnosu na standardni način igre. U njemu nakon pada imate dvije opcije – započeti novu vožnju ili pogledati reklamu kako bi se Alto ustao i nastavio daskati. Uz te reklame, igra ima i shop u kojem možete kupiti različite predmete i in-game valutu, no to nije neophodno da biste uživali u ovoj igri. Štoviše, ona je najbolja upravo kad maknete sve to i uđete u zen mode.

Screenshot_20230616_111354_Sky
 Sky: Children of the Light: U igri možete komunicirati i s drugim igračima koji su također odlučili lebdjeti u oblacima

Sky: Children of the Light je avantura u kojoj vi preuzmete kontrolu djeteta svjetla čija je sudbina spasiti nebesa i djecu Svjetla od tame. Lebdeći u oblacima, putujete predivno dizajniranim svijetom i unosite svjetlo u druge likove ovog magičnog svijeta. Uz neodoljive crtane vizuale, opuštajuća i atmosferična glazba će vas u sekundi prebaciti s ležaljke ili kakve terase u oblake i pružiti to lagano ljetno gejmersko iskustvo. U ovoj igri nećete vidjeti reklame, a njihova vlastita valuta služi samo za kupovinu kozmetičkih detalja na vašem liku, što znači da ne morate potrošiti ni centa kako biste prošli ovu igru. Uz to, minimalistički dizajn UI-a se pobrinuo da je praktički cijeli ekran čist od nepotrebnih tipki i spreman za uživanje u novim pustolovinama.

Screenshot_20230616_085036_Mekorama
Mekorama: Zarazna alternativa za one koji su zaboravili ponijeti križaljke na godišnji odmor

Igre poput Mekorame su rijetke u današnje vrijeme – sa samo 40 MB prostora koliko će zauzeti na vašem uređaju, omogućit će vam sate i sate zabave. Mekorama je mozgalica u kojoj malog robota navodite kroz 150 kreativno dizajniranih razina. U njima robotić mora skupiti sve zvjezdice, a razine svojim vizualnim identitetom podsjećaju na kakve stilizirane kockice iz Minecrafta. Ako vam ovo zvuči donekle generično, a ne rijetko, u pravu ste. No ono što je rijetko jest da nema apsolutno nikakve izrade računa, prijava u sustave, potrebe za nekakvim in-game dućanom koji će vam prodavati kozmetiku i vlastite valute. Reklame će se pojaviti tu i tamo nakon odrađene razine, ali to je to. Jednostavno upalite igru i uđite u prvi level. Toliko je jednostavno, za razliku od nekih razina kod kojih smo morali dobro zastati i razmisliti kamo s robotićem.

Dobrom strategijom do pobjede

Strateško igranje dolazi u mnogo različitih žanrova i u ovoj sekciji ćemo navesti naslove iz njih nekoliko – od sportskih menadžera do kartaških igara i klasičnih strategija. U svim tim igrama potrebno je kalkulirano odigrati svoje poteze kako bismo stigli do pobjede, bez obzira na to radilo se o utrci Formule 1, duelu čudovišta iz Yu-Gi-Oh svemira ili razvoju vlastitog fantasy kraljevstva u kojem će živjeti vilenjaci.

Screenshot_20230602_110743_Elvenar
Elvenar: U vašem fantasy kraljevstvu uvijek ima posla, pogotovo ako virtualne dijamante kupujete stvarnim eurima

Upravo to ćete raditi odlučite li se preuzeti Elvenar – Fantasy Kingdom iz trgovine aplikacijama. Osnovat ćete vlastito selo, odabrati želite li da ga nastane ljudi ili vilenjaci i zatim ga krenuti razvijati da to s vremenom preraste iz sela u pravi grad, a onda i kraljevstvo dostojno Tolkiena. U srži samog gameplaya su sad već standardni elementi strateških igara: razvoj i izgradnja novih građevina, razvoj vojske i borba s okolnim nenaseljenim područjima te briga o populaciji naselja. Limitirajući faktor ove igre jest činjenica da je nakon početne faze izgradnje grada jako teško igrati ju kontinuirano satima. Razvoj građevina i prikupljanje resursa troši izrazito puno stvarnog, a ne in-game vremena. To se, dakako može zaobići ako ste spremni iskeširati pozamašne svote novca na razne predmete koji to ubrzaju. No siguran sam da mnogima to nije opcija. Sam odlazak na godišnji je dovoljno skup. Ipak, upravo zbog tog problema i ova igra može pronaći svoju nišu – idealna je za one koji traže opuštenu igru sa zabavnim dizajnom, a koju će odigrati maksimalno 15-20 minuta dnevno i onda zaboraviti na nju. Ako to zvuči kao igra za vas, ali vam se ne sviđa njen fantasy element, onda će vam možda sjesti Forge of Empires od istog proizvođača. Radi se o strategiji nalik Civilizaciji u kojoj gradite svoje carstvo od brončanog do modernog doba.

Screenshot_20230614_132224_Top Eleven
Top Eleven: Ako vam se ne da gledati utakmicu, slobodno odite kupovati igrače ili nadograđivati stadion

Dok čekate da počnu kvalifikacije za novu sezonu Lige prvaka i usput pratite nove drame oko prodaje Kyliana Mbappea i Harryja Kanea, preuzmite Top Eleven Football Manager i preuzmite konce vlastite momčadi. Naravno, postoji i mobilna verzija dobro poznatog Football Managera za PC i konzole, no ona se plaća. Čar ove alternative jest činjenica da vas igra smjesti u ligu u kojoj igrate protiv drugih stvarnih protivnika, a utakmice se igraju u stvarnom vremenu – jednom dnevno u određenom dijelu dana. Osim toga, možete organizirati i prijateljske utakmice protiv svojih prijatelja i botova koje vodi veliki Jose Mourinho. Što se tiče samog vođenja kluba, igra ide u detalje poput biranja vježbi koje će momčad raditi na treningu i razvijanja stadione te popratnih sadržaja. Uz same utakmice, najzabavniji element igre su dakako transferi u kojima nogometaše možete kupovati vlastitim skautiranjem ili preko aukcija u kojima se nadmećete protiv drugih igrača koji također žele baš tu talentiranu špicu u vrhu svog napada. Ako pametno trošite novac kluba, sigurni smo da možete daleko napredovati u prvenstvu, ali, dakako, u velikoj prednosti će biti oni koji će odvajati vlastite euriće i trošiti pozamašne svote novca kako bi stvorili najbolju momčad – baš kao i u pravom nogometu!

Screenshot_20230614_092018_F1 Clash
F1 Clash: Razdvojite strategiju za svoja dva bolida kako ne bi jedan blokirao drugi u boksu

U F1 Clash menadžeru će svakog fana Formule 1 bosti u oči činjenica da tijekom utrke ne morate poštivati pravilo da svaki bolid mora odraditi utrku na minimalno dvije različite mješavine guma – komotno možete u Arabiji svaki krug proći kroz boks i svaki krug staviti soft gume. I da, u igri se voze sprint utrke tijekom kojih je potrošnja guma toliko visoka da u Džedi najmekše gume izdrže jedan krug, barem s ovim početnim vozačima koje smo mi dobili. Nismo uspjeli dovesti Verstappena i Hamiltona u istu momčad. Ponajviše zato što igra ima više pay-to-win komponenti zbog kojih će oni koji plaćaju, ili plaćaju više, biti u prednosti – baš kao i u pravoj Formuli 1! Na stranu ti elementi, sama srž igre je zapravo zanimljiva. Birate koji motor ćete ugraditi u svoj bolid, koje prednje krilo, koje kočnice…Naravno, birate i vozače koje skupljate kao kartice u FIFA-i ili eFootballu, a s obzirom na to da je to licencirana F1 igra, to uistinu i jesu ovogodišnji F1 vozači za razliku od prethodno spomenute Top Eleven igre u kojoj kupujete izmišljene igrače. No, upravo zato što je to službena F1 igra, nas i čudi čemu toliko pay-to-win elemenata i reklama koje su doslovno dio gameplayja – gledate ih kako biste otvarali kontejnere u kojima dobivate nadogradnje za svoje bolide i vozače. Stoga ovu igru preporučamo samo zagriženim fanovima koji žele okusiti kako je biti strateg u jednoj F1 momčadi. Tko zna, možda jednog dana preuzmu tu poziciju u Ferrariju. Gledajući njihove poteze iz vikenda u vikend, koliko to može biti teško?

Screenshot_20230615_183441_Master Duel
Yu-Gi-Oh Master Duel: Nakon odrađenog tutoriala, možete birati između tri početna špila karata - nama su zmajevi bili najbolji

Sličnu preporuku bismo dali i onima koji se odluče kartati Yu-Gi-Oh Master Duel ovog ljeta. Ako ste i dalje u toku s ovim svemirom i ako i dalje kartate i idete na turnire, ovo je definitivno igra za vas jer možete kartati protiv drugih ljudi dok odmarate na plaži. No ako vam je doseg znanja o Yu-Gi-Oh svemiru ostao na Sibirskom plavcu i Egzodiji, kao autoru ovog teksta, nismo sigurni je li ovo naslov za vas, bez obzira na to koliko vas ljeti pere nostalgija za izigravanjem Yugija i Joeyja. Glavni razlog je to što su i u ovoj igri prisutne „nove“ synchro karte i čudovišta iz Link faze ovog univerzuma. Mnogima koji nisu upućeni u sve novitete je to preteško pohvatati, pogotovo ako im je zadnja Yu-Gi-Oh igra Kaiba's Revenge ili Joey's Passion, a najnovija karta koju imaju u svom špilu Elemental Hero Avian. Na stranu svi ti problemi, sama igra ima problema s povezivanjem sa serverom – više vremena smo proveli gledajući znak „connecting…“ nego što smo zapravo kartali. Kad smo uspjeli kartati, bio je to dobar stari Yu-Gi-Oh s polaganjem trap karata i završavanjem svog poteza, ali u današnje vrijeme, to nam se činilo jednostavno presporo. Potezi su bili predugi i dosadnjikavi. Pogotovo u usporedbi s drugom kartaškom igrom koju smo odigrali, a koju bismo preporučili apsolutno svima – Marvel Snap.

Screenshot_20230614_153647_SNAP
Marvel Snap: Nadmudrite protivnike dobro organiziranim špilom s kartama koje se komplementiraju

Snap je vrlo jednostavna kartaška igra s Marvelovim superjunacima. Princip i cilj igre se vrlo lako pohvataju, kao i efekti pojedinih heroja. Reklame su nepostojeće, a igra se ne čini kao preveliki pay-to-win na prvu ruku (kupovina u igri se većinom svodi na vizualne i kozmetičke dodatke). I najbitnije, partije su vrlo dinamične i kratke – u prosjeku od tri do pet minuta. Vrlo lako ćete se zagubiti u svim tim borbama superjunaka i kartaškom nadmetanju jer pobjeda u zadnjem potezu partije uvijek pruži veoma zadovoljavajući osjećaj. Iako uranjanju u taj svijet, definitivno pomaže prethodno znanje, ali smatramo da ono nije neophodno. Određeni dio lokacija i likova jesu iz filmova, ali puno ih je više iz stripova – onih koji nisu ni nama bili poznati pa smo se svejedno zadubili u igru kao da smo u Crash Team Racingu i pokušavamo skinuti dvije sekunde s našeg najboljeg vremena na Sewer Speedwayju. A to samo potvrđuje činjenicu da se dosta često dobivaju nove karte koje možete inkorporirati u svoje špilove kojih smo mi napravili barem pet u prvom danu igranja, što je samo još jedan pozitivan znak za ovu igru. Ovo je naslov koji će autor definitivno nastaviti igrati i nakon predaje teksta glavnom uredniku, a mi vam ju preporučamo jer možete igrati pet minuta, ali i pet sati dnevno, ovisno o tome koliko ste kompetitivni.

Pucačine i utrkivanje za adrenalinski odmor

Horizon Chase izašao je 2015. godine i već je dobio nastavak na pametnim telefonima te ekspanziju na PC i konzole, no mi smo se odlučili vratiti originalu. Igrajući ovaj arkadni racer s plaža Makarske i Hvara otputovat ćete u Miami 80-ih zahvaljujući njegovu synthwave soundtracku i pikseliziranim vizualima koji neodoljivo podsjećaju na stare arkade. Ova igra se ne zamara trivijalnostima poput fizike i realnih kretnji automobila. Radi se o jednostavnoj trkaćoj igri u kojoj uvijek započinjete igru s posljednje, dvadesete, pozicije i do kraja utrke se morate probiti do samog vrha poretka. Pobjedama otključavate nove aute i nadograđujete postojeće, a glavni auto i maskota ove igre je Ferrari F50 koji, iako nije iz 80-ih, predstavlja ikonu vremena koje je sad već odavno prošlo. U igri nismo primijetili nijednu reklamu niti ikakvu pay-to-win mehaniku. No zato se besplatno dobije samo određeni broj utrka koje možete odvoziti. Ukoliko želite otključati cijelu igru, morat ćete ju kupiti za par eura.

Screenshot_20230615_135916_Call of Duty
Call of Duty Mobile: Lootanje je pojednostavljeno u BR-u, što je neophodno za fluidnost igranja na mobitelu

Ne možemo spomenuti mobilne pucačine bez da spomenemo Fortnite i Call of Duty Mobile. Po popularnosti, ali i kvaliteti, s tim se dvjema igrama drugi naslovi teško mogu natjecati. Pogotovo kad, u slučaju Call of Dutyja, dodamo činjenicu da u njemu možete igrati legendarne mape poput Crasha, Killhousea i Crossfirea iz Call of Duty 4: Modern Warfare ili Nuketowna iz Call of Duty: Black Ops. Osim njih, najnovija sezona ove izrazito popularne igre je dodala i jednog od favorita iz novijih igara – mističnu i magičnu mapu Apocalypse iz Call of Duty: Black Ops – Cold War. Sam gameplay je više-manje preuzet iz originalnih igara – od slaganja vlastitih klasa i oružja do killstreakova u multiplayeru te lootanja i vožnje vozila u Battle Royaleu. S obzirom na samu količinu opcija i tipki koje se trebaju koristiti pri igranju Call of Dutyja na PC-u i konzolama, zapravo je iznenađujuće koliko dobro funkcioniraju pojednostavljene kontrole na mobitelu i koliko je lako pohvatati kontrole pri tranziciji s miša i tipkovnice na touch screen.

Screenshot_20230615_145526_Fortnite
Fortnite: Najveće padove u FPS-u smo iskusili tijekom padanja iz Party busa, kad smo imali cijeli otok u vidokrugu

S druge strane, Fortnite je nešto teže za pohvatati na mobitelu i tijekom njegova igranja bismo potencijalno preporučili spajanje kontrolera na mobitel za veći užitak i kompetitivnost u igranju. UI se na prvu čini previše zbijen i može se dogoditi da u borbi pritisnete krivu tipku, što vas automatski osuđuje na propast. No nakon kratkog privikavanja i učenja pojedinih komandi i Fortnite postane puno lakši za igrati. Kao i u slučaju Call of Dutyja, više-manje cijelu igru su prebacili s PC-a i konzola na mobitele tako da zadržite sav svoj know-how, a jedino na što se trebate priviknuti su kontrole. Na mobitelu, kao i na svim platformama, nova sezona igre donosi novi dio mape – skrivenu džunglu punu drevnih tajni, a od likova iz popularne kulture se tu pojavljuje i Transformer Optimus Prime. Treba napomenuti još i to da Fortnite ne možete skinuti direktno kao igru, već morate skinuti Epic Games Launcher preko kojeg onda skidate samu igru, što nam se nije svidjelo. Uz to, igra je povremeno znala raditi na nižem broju sličica u sekundi, za razliku od Call of Dutyja koji je bio fluidan, što je definitivno bilo neugodno iznenađenje. No to ne skriva činjenicu da je Fortnite jedna od najzaraznijih igara na tržištu koja s razlogom ruši rekorde od prvog dana.

Sati i sati zabave

Ukratko, ovo su igre koje će vam pružiti iskustvo kao da se igrate na nekoj od konzola namijenjenih igranju, a ne na pametnom telefonu. Radi se o dva gacha RPG-a koji se zapravo i mogu pronaći na drugim platformama: Nier Reincarnation i Genshin Impact.

Screenshot_20230616_100826_NieR
Nier Reincarnation: Borba vrlo brzo postane monotona, a igru spašavaju zanimljive 2D priče koje djevojčica želi popraviti

Nier Reincarnation smješten je u isti svemir kao i njegovi uspješni prethodnici Nier i Nier: Automata, a cilj ove igre bio je fanovima ponuditi pristupačnu mobilnu igru uz pomoć koje će nastaviti istraživati taj mističan i često mračan svijet. Igra je smještena u praktički beskonačan niz tornjeva povezanih hodnicima i stepenicama koji se zove „The Cage“, a prati djevojčicu koja u tom kavezu istražuje mračne priče raznih likova dok se istovremeno bavi svojom problematičnom prošlošću. Te priče se diferenciraju od glavne time što su vizualizirane drugačijim 2D dizajnom, u odnosu na tradicionalniji RPG dizajn u 3D-u. Iako nismo odigrali cijelu igru, definitivno vam možemo reći da gameplay s vremenom postane monoton i dosadnjikav te da su te 2D priče zapravo vrhunac zbog kojeg se i isplati isprobati ovaj naslov. Stoga vam savjetujemo da upravljanje te djevojčice prebacite na „Auto“ i pustite djevojčicu da sama trčkara po svim tim silnim hodnicima, a vi preuzmete kontrole jednom kad uđete u te razne 2D priče.

Screenshot_20230613_114324_Genshin Impact
Genshin Impact: Za dungeone oprezno odaberite set likova koje ćete koristiti kako bi što lakše uspjeli poraziti svoje protivnike i stići do vrijednog loota

Za razliku od ove igre, apsolutno ništa nije dosadno u Genshin Impactu – igri u kojoj smo, uz Marvel Snap, potrošili najviše vremena. Ovaj cjeloviti RPG nema nikakve razlike od bilo kojeg velikog naslova s PC-a ili konzola. To pokazuje i činjenica da ovu igru možete zaigrati na PC-u te Playstation 4 i 5 konzolama. U Genshin Impactu možete kontrolirati više likova koje razvijate, kao i njihova oružja; skupljate inventar; kuhate; obilazite različite dungeone; borite se protiv NPC-eva koji prijete gradu u kojem ste se vi smjestili. Naravno, radi se o fantasy svijetu u kojem likovi uz klasične mačeve te lukove i strijele također koriste magiju baziranu na sedam elemenata – anemo (vjetar, po božanstvu vjetra u igri), geo, electro, dendro (biljke i sve što je napravljeno iz biljnog svijeta, poput drvenih štitova), hydro, pyro i cryo (led). Okoliš u kojem se borite utječe na sam način igre i borbe, što je izrazito pohvalno i detaljno za mobilnu igru. S obzirom na ovakvu razinu detalja, kao i razvijenost priče u igri, ni ne čudi zapravo što je Genshin Impact zauzeo gotovo 25 GB prostora na našem mobitelu tijekom testa! To je daleko najviše od svih naslova koje smo isprobali. Još jedan detalj koji svakako objašnjava zašto igra zauzima tako puno prostora jest činjenica da nam je trebalo 4-5 sati igranja kako bismo završili prvi akt uvoda u priču koju nam Genshin Impact nudi. Dodajmo tome osjećaj da se igru može igrati i bez ikakvog trošenja stvarnog novca na nju. Stoga, ako se želite upustiti u avanturu i provesti sate istražujući sve što jedan fantasy svijet, u ovom slučaju Teyvat, može ponuditi, definitivno preporučamo Genshin Impact.

Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->