Sunčeve ćelije
Nove solarne ploče za jeftinu ugradnju
Tijekom nekoliko posljednjih godina, cijene solarnih ploča su pale 80%, a dolaze još jeftinije.
Pored pada cijena samih solarnih ploča koje su danas čak 80 posto jeftinije nego prije samo nekoliko godina, mnoge tvrtke koje se bave izradom sunčevih ćelija i ploča, usmjeravaju svoj trud ka pojeftinjenju njihove ugradnje.
Njemačka tvrtka Solon i kineska Trina Solar, najavile su novi dizajn u izradi solarnih ploča za krovove, koje bi trebale smanjiti troškove njihove ugradnje za više od pola.
Novi dizajn smanjuje troškove rada, te eliminira potrebu za velikim dijelom alata i opreme koja se do sada koristila.
Naime, inženjeri ovih tvrtki su izračunali kako same solarne ploče u troškovima postavljanja sudjeluju samo s 40 posto troškova, dok najveći dio otpada na hardver, energetsku elektroniku, te radne sate, koji čine čak 30 posto troškova.
Novi dizajn Trine koristi okvir samih ploča za slaganje u sustav, čime se izbacuju metalni nosači, na koje su se ploče prije postavljale, što ujedno smanjuje vrijeme instalacije za dvije trećine, te uvelike otklanja mogućnost oštećivanja krova i ploča, što u konačnici rezultira uštedom od 10 posto po wattu dobivene struje, te svodi ugradnju na cijenu od 1 dolara po wattu.
Dok Trina mijenja sustav metalnih nosača i okvire ploča, Solon eliminira i same ploče.
Njihov sustav funkcionira kao mreža solarnih ćelija koje su zapečaćene iza sloja stakla i potom zalijepljene za plastične forme u obliku modula koji se u potpunosti slažu u tvornici.
Stoga instalateri na mjestu ugradnje mogu vrlo jednostavno postaviti gotove module i povezati ih plastičnim konektorima, te spojiti međusobno žice kako bi omogućili električne konekcije. Obzirom da moduli nisu izloženi metalu, nije ih potrebno uzemljiti, što također reducira troškove ugradnje. Salon kaže kako njihova tehnologija reducira vrijeme ugradnje za 75 posto, a vrijeme potrebno za stvaranje električnih konekcija na pola.
U svakom slučaju, nove tehnologije solarnih ploča nude mnogo toga, stoga je sada krajnje vrijeme da se u Hrvatskoj napokon donese zakon o obnovljivim izvorima energije, jer više doista nema smisla uporno pričati kako su obnovljivi izvori energije preskupi za ugradnju i ekonomski neisplativi. Svi koji tako razmišljaju trebali bi se zapitati kolika je cijena "energije za energiju" elektrana na fosilna goriva, jer se tu vrlo rijetko spominju troškovi kupnje ili iskapanja nafte i ugljena, prijevoza i prerade (slično vrijedi i za nuklearne elektrane, s time da tu treba dodati troškove osiguranja sustava i pohrane otpada, dok je kod sunčevih i vjetroelektrana zapravo jedini trošak ugradnja.
Možda bi bilo zgodno da nekoliko članova vlade skokne do Trine i Solona?
Učitavam komentare ...