Nalazite se
Članak
Objavljeno: 27.06.2023. 09:26

John Goodenough

Preminuo tvorac litij ionske baterije

Sveučilište u Teksasu potvrdilo je da je dr. John Goodenough (100) preminuo. Odigrao je ključnu ulogu u razvoju mobitela, laptopa i električnih vozila

Preminuo tvorac litij ionske baterije

Izvor: The University of Texas at Austin

Jedan od najutjecajnijih znanstvenika u tehnologiji preminuo je. Sveučilište u Texasu u Austinu potvrdilo je da je dr. John Goodenough, široko priznat kao tvorac litij-ionske baterije, preminuo u dobi od 100 godina. Iako možda niste čuli za njega, on je u biti odgovoran za praktičnost mobilnih telefona, prijenosnih računala i električnih vozila.

Znanstvenici su već istraživali litij-ionske baterije. Primjerice, dr. M. Stanley Whittingham je stvorio dizajn koji kombinira litij s titanij-disulfidom. Međutim, The New York Times napominje da je Goodenough postigao veliki napredak 1980. godine dok je radio na Sveučilištu u Oxfordu. Stvorio je katodu sa slojevima litija i kobalt oksida koji je proizvodio veći napon uz značajno poboljšanu sigurnost. Imao je puno veći kapacitet od prethodnih baterija, poput olovnih akumulatora (koji se koriste u automobilima) i nikal-kadmij baterija (koje se nalaze u mnogim prijenosnim elektroničkim uređajima).

Tehnologija nije procvjetala sve do trenutka kada je dr. Akira Yoshino zamijenio sirovi litij sigurnijim litij-ionskim česticama. Znanstvenik je stvorio praktičan dizajn za tvrtku Asahi Kasei Corporation, a Sony je 1991. godine predstavio prvu punjivu litij-ionsku bateriju prikladnu za potrošače. Znate što se dogodilo nakon toga - poboljšane performanse omogućile su mobilnim uređajima koji su bili ili prenosiviji ili jednostavno nisu bili opcija prije. Mobilni telefoni i prijenosna računala mogli su postati tanji, brži i dugotrajniji, dok su električni automobili napokon postali izvedivi.

Goodenough je bio odgovoran za mnogo više. Tijekom svog boravka na MIT-u u 1950-ima i 1960-ima, pomogao je u pionirskom razvoju tehnologije koja će kasnije postati memorija s nasumičnim pristupom (RAM) koju vidite u mnogim računalnim proizvodima. Redovito je dijelio patente s kolegama. Također je bio aktivan istraživač sve do svoje 90. godine i do prije nekoliko godina razvijao je baterijsku tehnologiju sljedeće generacije koja je obećavala izvanredne performanse u području obnovljive energije i električnih vozila.

Iako relativno nepoznat u javnim krugovima, Goodenough je dobio priznanje za svoj rad. Dobitnik je Nobelove nagrade za kemiju 2019. godine i Nacionalne medalje za znanost Sjedinjenih Američkih Država 2011. godine, među ostalim priznanjima.

Industrije se polako udaljavaju od litij-ionskih baterija. Proizvođači automobila planiraju električna vozila s baterijama čvrstog stanja koje pružaju veću gustoću, brže punjenje i niže troškove. Međutim, sigurno je reći da moderni tehnološki krajolik ne bi bio onakav kakav jest bez Goodenoughovih napora, a njegovo će se nasljeđe vjerojatno osjećati još godinama.

Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->