Nalazite se
  • Zdravlje
  • Novi lijek produžuje život za 25 posto
Članak
Objavljeno: 18.07.2024. 14:51

Duke Health 

Novi lijek produžuje život za 25 posto

Terapija protiv interleukin-11 proteina usporava fizičko propadanje koje je trenutno neizbježan dio starenja.

Novi lijek produžuje život za 25 posto

Stanovništvo koje stari donijet će ogromne zdravstvene, socijalne i ekonomske izazove u nadolazećim desetljećima. Kako ljudi žive dulje, procjenjuje se da sve što bi moglo spriječiti tjelesno propadanje i produžiti životni vijek za samo jednu godinu vrijedi 38 bilijuna dolara.

Tim znanstvenika s medicinskog fakulteta Duke-NUS na Sveučilištu Duke u Singapuru, vjeruje da je možda pronašao nešto što bi moglo pomoći.

U novom radu objavljenom u časopisu Nature, tim je u predkliničkim studijama na miševima pokazao da protein interleukin-11 (IL11) aktivno potiče starenje, te da davanje anti-IL11 terapije ne samo da neutralizira štetne učinke starenja, već i produljuje životni vijek.

Njihove su studije pokazale da s godinama organi izražavaju sve veće razine proteina IL11, signalne molekule uključene u stvaranje krvnih stanica, sprječavanje nakupljanja masti i neke aspekte plodnosti.

Kada su organi proizveli više IL11, to je pospješilo nakupljanje masnoće u jetri i abdomenu i smanjilo mišićnu masu i snagu, odnosno dovelo do dva stanja koja su obilježja ljudskog starenja.

"Ovaj projekt započeo je 2017. godine kada nam je naš suradnik poslao neke uzorke tkiva za drugi projekt", rekla je Anissa Widjaja, docentica na Duke-NUS programu za kardiovaskularne i metaboličke poremećaje. "Iz znatiželje sam provela neke pokuse da provjerim razine IL11. Iz očitavanja smo jasno mogli vidjeti da se razina IL11 povećava s godinama i tada smo postali stvarno uzbuđeni."

41586_2024_7701_Fig1_HTML

Prethodna istraživanja tima o ulozi IL11 u srcu i bubrezima, jetra i pluća doveli su do razvoja eksperimentalne anti-IL11 terapije.

Nakon utvrđivanja uloge IL11 u starenju, tim je pokazao da je primjenom ove anti-IL11 terapije u istom pretkliničkom modelu metabolizam poboljšan. Miševi su se prebacili s proizvodnje bijele masnoće na korisnu smeđu masnoću. Smeđa masnoća razgrađuje molekule šećera u krvi i masti kako bi pomogla u održavanju tjelesne temperature i sagorijevanju kalorija.

U predkliničkom mišjem modelu, istraživači su otkrili da brisanje ovog proteina pruža zaštitu od starenja, slabosti i bolesti. Brisanje IL-11 kod miševa produžilo je život životinjama u prosjeku za 24,9%. Kada su miševi dobili anti-IL-11 terapiju u dobi od 75 tjedana (što je ekvivalentno otprilike 55 ljudskih godina) do smrti, prosječni životni vijek mužjaka miševa produžio se za 22,5% i 25% kod ženki.

Za razliku od drugih lijekova za koje se zna da inhibiraju specifične putove uključene u starenje, kao što su metformin i rapamicin, terapija protiv IL11 blokira više glavnih signalnih mehanizama koji s godinama postaju disfunkcionalni, nudeći zaštitu od kardiometaboličkih bolesti, gubitka mišićne mase i snage povezanog sa starenjem kao i krhkost.

Uz ove izvana vidljive promjene, anti-IL11 terapija također je smanjila stopu skraćivanja telomera i očuvala zdravlje mitohondrija i sposobnost stvaranja energije.

Zasad još nije poznato kada bi mogle započeti klinički testovi na ljudima.

Vezani sadržaji
Ključne riječi Duke University
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->